Brama naszego garażu to jedna z wizytówek naszej posesji. Nie walory wizualne jednak powinny przekonywać nas do jej zamontowania, ale przede wszystkim funkcjonalność oraz kwestie bezpieczeństwa zarówno pod względem zagrożenia kradzieży samochodu, jak i dobra naszej rodziny. Czy lepszym wyborem będą dla nas drzwi rolowane czy może jednak segmentowe? W poniższym tekście postaramy się omówić kilka kwestii, które pozwolą na podjęcie prawidłowej decyzji.
Jakie informacje będą pomocne? Przede wszystkim kwestia tego jak dużym garażem dysponujemy i jakie mamy wobec niego zamiary. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były bramy uchylne, które nie były jednak w stanie zagwarantować pewnego bezpieczeństwa, a dodatkowo wymagały miejsca na rozwarcie drzwi (m.in. 1,5 metra). Obecnie na rynku bram garażowych prym wiodą dwa ich rodzaje: segmentowe oraz rolowane, zwane także roletowymi.
Brama segmentowa – prawdziwa królowa bram!
To właśnie bramy segmentowe cieszą się największą popularnością, najpewniej przez wzgląd na listę zalet, które im towarzyszą. Przede wszystkim ten rodzaj bramy świetnie sprawdza się w przypadku garaży, które zostały zaprojektowane jako pomieszczenie w bryle domu. Drzwi garażowe segmentowe nie potrzebują również dodatkowego miejsca, ponieważ otwierana jest w pionie lub w bok, dzięki podsufitowym lub ściennym prowadnicom. Jeżeli więc nasz podjazd nie ma zbyt dużej powierzchni to taka brama będzie optymalnym rozwiązaniem. Brama garażowa dobrze sprawdza się również jako element izolacyjny, ponieważ wypełnienie paneli z których się je wykonuje się sprawia, że ich powierzchnia jest ciepła. Dołączone do zestawu uszczelki mają wpływ na jakość izolacji termicznej. Cały mechanizm drzwi segmentowych, na który m.in. składają się zabezpieczenie przeciążeniowe, fotokomórki czy zabezpieczenia w przypadku pęknięcia linki sprawiają, że możemy być spokojni w momencie, kiedy używać będą jej np. dzieci. Warto wspomnieć także o tym, że sami możemy pomalować swoją bramę wybierając kolory z palety RAL, dobierając barwy tożsame z designem naszego domu. Bramy w wersji podstawowej często są dostępne w barwach naturalnego drewna, co pozwala dobrać coś wyjątkowego dla siebie bez dodatkowego malowania.
Dla kogo brama rolowana (żaluzjowa)?
Mniej popularna, wcale nie oznaczają gorszej propozycji. Bramy rolowane wykorzystują mechanizm wału napędowego, na który jest nawijana. Dzięki temu elementy montażu nie zajmują miejsca pod sufitem czy na bocznych ścianach, ponieważ samą skrzynie nawojową należy zamontować nad wjazdem do garażu. Z tego też powodu to właśnie bramy rolowane bardzo często wykorzystuje się w zakładach przemysłowych – pozwalają na funkcjonalność i jednoczesne zaoszczędzenie maksymalnej powierzchni – bramy przemysłowe. Podobnie jak rolety segmentowe świetnie sprawdzają się jako element izolacji termicznej, kiedy zależy nam na garażu, który będzie ocieplany. Jeżeli nie, możemy zdecydować się na bramę, która nie zapewnia gwarancji izolacji cieplnej i tym samym oszczędzić dodatkowe fundusze. Mimo tego, że możemy bramą sterować za pomocą elektrycznego napędu, to mamy także do dyspozycji zamykanie ręczne, które będzie nieocenionym wsparciem w przypadku np. awarii prądu. Drzwi garażowe rolowane będą również trudne do sforsowania przez złodziei, mimo tego, że nie wszystkie posiadają elementy antywłamaniowe (a warto z takiej możliwości skorzystać, aby podnieść poziom bezpieczeństwa swoich najbliższych). Mając świadomość powyższych informacji decyzja na temat wyboru drzwi garażowych powinna być nieco łatwiejsza, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę czynniki ujęte w powyższym tekście i odniesie się do parametrów własnego garażu.