Jak zmierzyć wymiar okna pod rolety
Rolety dzień noc jak mierzyć
13 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Jak czyścić rolety dzień noc

Jak czyścić rolety dzień-nic

Rolety, które doskonale sprawdzają się zarówno w dzień i w nocy to strzał w dziesiątkę dla osób, które lubią kontrolować przepływ światła w swoich pomieszczeniach. Wygodne, eleganckie i funkcjonalne doskonale sprawdzają się m.in. w przypadku niewymiarowych okien. Co jednak z ich konserwacją, a dokładniej: jak czyścić tego rodzaju rolety?

Zabrudzenia na roletach mogą mieć organiczne pochodzenie, wiązać się z jakością powietrza w okolicy czy pojawiać się w skutek nieuważnego, nieszczęśliwego momentu. Najważniejsza jest świadomość, że rolety czyści się bez ich ściągania, w żadnym wypadku nie należy również używać do ich czyszczenia detergentów, ponieważ najprawdopodobniej pojawi się odbarwienie. Wystarczy rozwinąć roletę na maksymalną możliwą długość i w ten sposób czyścić jej powierzchnię. Jeżeli mamy do czynienia z miejscowym zabrudzeniem lub chcemy je tylko lekko odświeżyć, najlepszym rozwiązaniem będzie materiałowa szmatka lub bardzo delikatna gąbeczka. Do czyszczenia używamy jedynie ciepłej wody i na bieżąco wycieramy roletę do sucha. Pamiętajmy też, żeby gąbka lub szmatka były jedynie wilgotne, a nie mokre. Jeżeli na powierzchni rolet pojawi się problematyczna, tłusta plama można spróbować dodać do wody nieco płynu do mycia naczyń, ale zanim przystąpimy do czyszczenia warto jest sprawdzić na niewidocznym elemencie rolety czy oby na pewno nie uszkodzimy w żaden sposób materiału. Rolety dzień-noc najczęściej wykonane są z poliestru, dlatego też nie można ich prać w domowej pralce, pralni chemicznej ani prasować. Również używanie zbyt ostrych przedmiotów do czyszczenia może np. uszkodzić impregnację rolety. Co więc pomoże, kiedy chcemy wyczyścić mocno zabrudzoną tkaninę rolety?

Delikatnie, ale mechanicznie!

Z pomocą przychodzi tutaj odkurzacz, chociaż nie można tak po prostu włączyć go na pełną moc i traktować rolety jak dywanu lub wykładziny. W związku z mechanizmem, który też będzie przecież wymagał regularnego czyszczenia, warto się zaopatrzyć w niewielką szczotkową końcówkę do odkurzacza (która powinna znajdować się w standardowym wyposażeniu), która będzie mogła dostać się do każdego elementu rolety i dokładnie wyczyścić go z kurzu. Nie zapominajmy też o tym, że cały proces musi być naprawdę przeprowadzony delikatnie, dlatego też odkurzacz należy nastawić na minimalną moc. W przypadku czyszczenia rolet tego rodzaju najważniejsza jest regularność. Nietrudno jest sobie wyobrazić sytuację, kiedy przestarzały kurz staje się praktycznie niemożliwy do usunięcia. Dlatego też zaleca się dokładne odkurzanie rolet dzień-noc (zarówno tkaniny, jak i mechanizmu) dwa razy w miesiącu. W praktyce jednak warto zająć się nimi również wtedy, gdy po prostu odkurzamy mieszkanie. Będziemy wtedy mieli pewność, że nie doprowadzimy do poważniejszych zabrudzeń. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy zwierzaki, w domu pali się papierosy lub mieszkamy w miejscu, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Znacznie częściej należy też zwracać uwagę na stan rolet latem, kiedy przy otwartych oknach znacznie łatwiej o zabrudzenia. Warto również wybrać na czyszczenie rolet słoneczny dzień, kiedy światło pozwoli nam znacznie łatwiej na specyficznym materiale rolet zauważyć nawet najmniejsze zabrudzenie.