Charakterystyczne rolety dzień noc, które pomagają regulować światło w pomieszczeniu za pomocą specjalnych pasów materiału, to doskonałe rozwiązanie do różnego rodzaju wnętrz. Niezależnie od tego czy mówimy o dużym oknie w pokoju dziennym, czy niewielkim w łazience, warto zastanowić się nad taką opcją, której korzyści doceniło już wielu miłośników prywatności i funkcjonalności.
Jeżeli decyzja już zapadła co do wyboru tego rodzaju rolet to firma, której usługi wybraliśmy umówi się z nami na konkretny termin w sprawie dokładnego pomiaru okien. Jeżeli jednak lubimy mieć kontrolę nie tylko nad światłem w naszych pomieszczeniach, ale chcemy również wziąć udział w przygotowaniach do montażu, pomiary możemy przeprowadzić sami. Nie jest tutaj potrzebne teoretyczne przygotowanie ani skomplikowany sprzęt, wystarczy mieć na uwadze sztywne reguły pomiaru oraz mieć świadomość kilku istotnych faktów.
Wysokości i szerokości okienne
W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w metalową miarkę oraz akcesoria do zapisania wyników pomiaru. Potrzebne nam wymiary zapisujemy w centymetrach z dokładnością do jednego milimetra. To, w jaki sposób będziemy mierzyć okno zależeć będzie też od tego, na jaki rodzaj montażu się zdecydowaliśmy. W przypadku rolet dzień noc, które montowane są na skrzydle okiennym, potrzebne nam będą: szerokość (która jest jednocześnie szerokością szyby) liczona razem z listwami przyszybowymi (standardowo ich szerokość wynosi minimum 5mm). Najczęściej szerokość rolety to szerokość szyby do której doliczamy 3 lub 4 cm przez wzgląd na listwy właśnie. Dodatkowo, jeżeli nasze okna należą do niestandardowo stylizowanych okien lub powierzchnia listwy jest zupełnie płaska to możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie montaż rolet dzień noc nie będzie po prostu możliwy. Wysokość rolety natomiast to odległość pomiędzy zewnętrznymi liniami ramy okiennej. Jeżeli zdecydowaliśmy się na roletę wolnowiszącą również potrzebne będą nam dwa wymiary czyli szerokość oraz wysokość okna. Tym razem szerokość będzie tożsama z szerokością okiennej wnęki, do której dodajemy kilka cm zapasu (maksymalnie 5). Wysokość natomiast będzie liczyła się od punktu, gdzie będzie mechanizm z którego rozwijamy roletę do punktu, który sami wybierzemy: np. do podłogi, jeżeli zależy nam na długiej rolecie lub do wysokości parapetu. Tutaj w zasadzie główną rolę odegra kwestia wyposażenia pomieszczenia oraz wizualna funkcja rolety.
Rolety mini i rolety kasetowe
Rolety mini są niezwykle popularną wersją rolety wolnowiszącej, którą montuje się na skrzydle okna. Jej szerokie zastosowanie (świetnie sprawdza się w przypadku okien drewnianych, PCV czy aluminiowych) i bardzo funkcjonalna konstrukcja doceniana jest przez zwolenników rolet na całym świecie. Jak wymierzyć okno przed montażem rolety mini? W tym przypadku wysokością będzie odległość pomiędzy górną krawędzią ramy okna, a punktem, gdzie listwa przyszybowa łączy się z ramą okna. Szerokość natomiast należy liczyć jako szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi (jest to jednocześnie szerokość tkaniny rolety). W przypadku rolet kasetowych, czyli takich, które posiadają funkcję całkowitego zwinięcia się do wspomnianej właśnie kasety, długość rolety będzie odległością pomiędzy górną a dolną krawędzią okna. Szerokość jednak, w przypadku rolet z zaokrąglonymi prowadnicami, będzie odległością pomiędzy środkiem prawej i środkiem lewej krawędzi listwy, a w przypadku płaskich prowadnic – odległość pomiędzy krawędziami listew. Warto stosować się dokładnie do wszystkich zaleceń dotyczących pomiarów, ponieważ odpowiednie dopasowanie rolet będzie jednym z elementów ich bezawaryjnej pracy, która będzie dla nas dodatkowo korzyścią zastosowania rolet dzień-noc w domu.